Residorm Öğrenci Yurtları

Yurtta yaşamak öğrencilerin öğrenim hayatı boyunca birçok konuda yararlanabileceği önemli hayat dersleri kazandırır.

Bazı öğrenciler evlerinden uzakta bir üniversitede öğrenim görmeye başladıkları zaman, kampüs içerisinde bir yurtta kalmayı tercih ettiklerini çünkü bu şekilde hem paradan tasarruf ettiklerini hem de kendilerini daha güvende hissettiklerini söylüyor. Yine akademik ders yükü yoğun olan öğrenciler için özellikle kampüs içerisindeki yurtlar derslere zamanında yetişmek konusunda oldukça tercih edilen bir durum.

Öğrencilerin çoğu için ise yurtta yaşamak üniversite yaşamının önemli bir parçası olarak görülüyor.

Bir öğrenci olarak kampüs içi bir yurtta yaşamayı seçmenizin sebebi ne olursa olsun, kesin olan bir şey var ki üniversiteden sonra bağımsız bir şekilde yaşamayı öğrenmek dâhil hem sosyalleşmek anlamında hem de akademik hayat anlamında birçok hayat dersi de öğretecektir.

İşte o 5 önemli ders:

  1. Ortaklaşa yaşamayı ve çalışmayı öğrenirsiniz.

Yurtta yaşamak diğer insanlarla sürekli bir yakın işbirliği gerektirir. Kaldığınız odaya hangi gün ve hangi saatte arkadaşlarınızı davet etmeniz gerektiği, odanın düzeni ve temizliğinden sorumlu olmak gibi konular üzerine oda arkadaşınızla bazen sağlıklı bir şekilde iletişime geçip bazen de yanlış yorumlamalarda bulunabilirsiniz. Her iki şekilde de bu bir iletişimdir ve sorunlar üzerine birlikte düşünüp çözüm üretmek anlamına gelir.

Oda arkadaşınız sadece oda ile ilgili çözümlerinizde değil aynı zamanda akademik hayatınızda da size destek olabilir. Okul proje veya sunumlarınızda oda arkadaşınız size farklı fikirler sunabilir. Böylelikle siz de hem daha iyi bir dinleyici olursunuz hem de kendi görüşlerinizi başkalarına ifade etmek konusunda gelişirsiniz.

  1. Organizasyon yeteneğiniz gelişir.

Yurtta yaşamanın altın kuralı organizasyon yeteneğine sahip olmaktır. Eğer kişisel eşyalarınızı bir düzen içerisinde tutmuyorsanız, bunları kaybetmeniz an meselesidir. Düzenli olmayı öğrenirseniz ihtiyacınız olan her şeye daha kolay ulaşırsınız. Yurtta yaşamak zamanla bu alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olur.

Organizasyon yeteneği sadece kişisel eşyalarınızı elinizin altında tutmanızı değil önemli projeleriniz, ders notlarınız gibi akademik hayatınızın kontrolünde de oldukça etkilidir.

  1. Ders çalışırken sizin için en ideal çalışma stilini keşfedersiniz.

Yurtta yaşamanın getirdiği durumlardan biri de yurt odasında birlikte kaldığınız arkadaşınızın yaşam biçimine uyum sağlamak olabiliyor. Yurt yaşamına uyum sağlamak bazen zorlayıcı olabilir özellikle de oda arkadaşının alışkanlıkları seninkilerden oldukça farklıysa. Fakat oda arkadaşının yaşam tarzına uyum sağlamak beraberinde artı bir avantajı da getirir. Bu da hangi çalışma stilinin sizin için daha uygun olduğunu keşfetmektir. Bunun içinde kaldığınız yurtta bulunan mekânları ve rutinleri belli bir süre takip edin. Yurt odanızı ve kütüphaneyi sabah ve akşam olmak üzere gürültü önleyici kulaklıkları takarak ve takmayarak kontrol edin. Ve ya oda arkadaşınız ile birlikte ders çalışmayı da deneyebilirsiniz. Zamanla çalışma stillinize hangi stratejilerin en uygun olduğunu kendiniz bulacaksınız.

  1. Akademik sorumluluk duygusu kazanırsınız.

Kampüs içi yurtta yaşamaya karar verdiğinizde ailenin endişelerinden biri de sabah okula gitmeniz için sizi kimin uyandıracağıdır. Haksız da sayılmazlar. Eğer sizi sabahları uyandıracak oldukça iyi bir yurt arkadaşınız yoksa bu sorumluluk tamamen size düşecektir.

Yurtta yaşamak sadece derslere zamanında yetişmenin dışında beraberinde başka sorumluluklar da getirecektir. Odanızdaki eşyalarınızı düzenlemek ve temiz tutmak gibi. Bunun gibi kişisel sorumluluklarınızı kontrol etmek akademik hayatınızda da daha sorumlu bir birey haline gelmenizi sağlar.

  1. Oda arkadaşınız size dersler konusunda bir danışman gibi yardımcı olabilir.

Yurtta bir oda arkadaşı ile yaşamak birçok konu üzerinde çözüm üreten bir danışmana sahip olmak gibi bir şeydir. Oda arkadaşınız size aynı zamanda okul hayatınızda da yardımcı olur.

Örneğin, oda arkadaşınız size daha önceden aldığı bir dersi almanızı ve ya tam tersi almamanızı tavsiye edebilir. Eğer çift anadal öğrencisiyse bu konu üzerine kendi deneyimlerini sizinle paylaşabilir. Sizin de bu konuda fikriniz olur.

Bazen akademik hayatınızda karar verirken bu konuda deneyimi olan birisi ile konuşup fikir alışverişi yapmak daha doğru kararlar almanızda etkili olabilir. Burada da yurtta kalırken bir oda arkadaşına sahip olmak oldukça önemli bir etkendir.

 

Kaynak link: https://www.fastweb.com/student-life/articles/five-lessons-dorm-living-teaches-you