MV Holding bünyesinde 2013 yılının başında kurulan Residorm Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurtları olarak toplam 4000 yatak kapasitemiz ile Balıkesir, Kırıkkale ve Muğla Üniversitelerinde hizmet veriyoruz.

Kırıkkale Üniversitesi’nin “Yahşihan“, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin “Kötekli” ve Balıkesir Üniversitesi’nin “Çağış” kampüslerinin içerisinde, üniversitenin denetimi altında kurumsal anlayışla zincir bir yurt olarak faaliyet gösteriyoruz.

Kampüsün içinde – fakültelerin yanı başında“yız. Kampüsün içinde yaşıyor olmanın getirdiği avantajla yol parası masrafı ve derse geç kalma stresinden kurtulan öğrencilerimiz; elektrik, su, ısınma, internet, oda temizliği ve arıtmalı sebillerimizden ister sıcak ister soğuk olarak içtikleri su için ayrıca bir ücret ödemeden konaklama imkânına sahip oluyorlar. 2015 Eylül ayından itibaren kahvaltı ve akşam yemeği seçeneklerini de hizmetlerimiz arasına ekleyerek öğrencilerimizin üniversite hayatında karşılaştığı en büyük zorlukları gidermeyi amaçladık.

Önceliğimiz öğrencilerimizin güvenliği ve sağlığı. Bu prensipten hareketle binalarımızı öğrencilerin temel ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak dünya standartlarında depreme dayanıklı ve yangın yönetmeliklerine uygun olarak tasarladık, son teknoloji otomatik yangın algılama, alarm ve söndürme sistemleri ile donattık.

Renkli, modern ve konforlu binalarımızı en uygun fiyat politikası ile kız ve erkek öğrencilerin kullanımına sunmuş durumdayız. Hem kampüs güvenliğini sağlayan üniversiteye bağlı güvenlik görevlileri ile hem de yurdumuzda 7/24 çalışan kameralarımızla güvenli bir ortam sağlıyoruz. Kız ve erkek öğrencilerimiz turnikelerden kontrollü bir şekilde geçiş yaptıktan sonra kendi bloklarına girebiliyorlar. Resepsiyonda 24 saat görev yapan çalışanlarımız, her daim öğrencilerimizin ihtiyaç ve sorunlarına çözüm bulma yönünde uğraş veriyorlar. Her birinde yaklaşık 40 kişilik bir kadroyla hizmet verdiğimiz yurtlarımızda bulunan çamaşırhane, “kendin pişir kendin ye” mutfağı, sinema, TV, müzik, oyun ve etüd salonları, müzik öğrencileri için ses yalıtımlı odalar, kantin, vs hepsi öğrencilerimizin evinden uzak oldukları yıllarda üniversite hayatlarını daha rahat sürdürmeleri için.

Her biri yaklaşık 20,000 m2 kapalı alana sahip binalarımızda yüksek teknolojiye sahip alt yapımızın aksamaması için elektrik, elektronik, sıhhi tesisat, bakım-onarım ile ilgili her türlü konularda müdahaleyi yapabilecek teknik personelimiz Cumartesi, Pazar, bayram, tatil demeden 7 gün / 24 saat görevinin başında bulunuyor.

Binalarımıza bitişik olarak oluşturduğumuz çarşılarda yer alan market, kafe-restoran, spor salonu gibi mağazalar sayesinde öğrencilerimiz, kampüsten ayrılmaya gerek kalmadan çok rahat bir şekilde temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Residorm’da her öğrenciye oda arkadaşını seçme hakkı veriyor, öğrencilerimizi fakültelerine ve 1.öğretim – 2.öğretim durumlarına göre odalara yerleştiriyoruz, bu şekilde üniversite yaşamlarının daha başarılı geçmesini hedefliyoruz. Öğrencilerimiz Residorm’da konakladıkça her yıl artan ayrıcalık ve indirimlere hak kazanıyorlar. Residorm olarak sadece bir barınma hizmeti vermiyoruz; eğitimler, seminerler, spor ve sanat aktiviteleri, çeşitli turnuvalar düzenleyerek öğrencilerimizin kişisel ve sosyal gelişimlerine de destek oluyoruz. Onları geleceğe hazırlayıp staj ve iş imkânlarını sunuyoruz. Residorm’da görev yapan asistan öğrencilerimiz gerçekleştirilen tüm aktivitelerde başrolü oynuyorlar.

Saygıdeğer Velimiz ve Sevgili Öğrencimiz,

 

Üniversite sınav sonuçları açıklanınca her ailede yeni bir dönem başlıyor. Öğrencilerin üniversiteye gitmek için evden ve aileden ayrılıyor olması hiç de kolay olmuyor. Bu yeni dönemle birlikte herkesi farklı bir telaştır alıyor. “Kazandığım üniversite nasıl bir yer, nerede kalacağım, kalacağım yer güvenilir mi, güvenli mi, rahat mı, nasıl arkadaşlıklar kuracağım?” gibi onlarca soru öğrenciyle birlikte anne babanın da aklını meşgul ediyor doğal olarak. Zira üniversite hayatının evinden ve ailesinden belki de ilk kez ayrılacak her genç için bir takım zorluklar barındırdığını az çok herkes biliyor. Özellikle de ilk aylar veya yıllardaki alışma dönemi daha bir zor geçiyor. Öğrenciler kendi başlarına ilk defa ayakta kalmaya çalıştıkları bu dönemde bir taraftan derslerine çalışırken, diğer taraftan da ailesinden uzakta yaşayacağı yerin ihtiyaçları ve idaresi ile ilgilenmek durumunda kalıyorlar.

 

Biz Residorm olarak kendimizi sizlerin yerine koyuyor, öğrencimize kendi öğrencimiz gibi yaklaşıp aile evinden uzakta geçirdikleri dönemlerin güvenli, konforlu, verimli, başarılı ve keyifli olması için büyük bir özenle çabalıyoruz. İstiyoruz ki öğrencilerimiz derslerden başka şeyleri dert etmesinler, zamanlarını en iyi şekilde değerlendirebilsinler ki bu sırada sizlerin de gözü arkada kalmasın.

 

Bu düşüncelerle ülkemizin en büyük ve en çok tercih edilen öğrenci konaklama markası olma hedefiyle yola çıktık. Bu hedefe doğru emin adımlarla ilerlerken bir taraftan da öğrencilerimizin gereksinimlerini en uygun koşullarda karşılamaya çalışıyoruz.

 

Residorm’u geliştirmek ve iyileştirmek için gerek ülkemizde gerek yurt dışında yaptığımız ziyaretlerde öğrencilerin hangi şartlarda kalıp yaşadığını görme fırsatım oluyor. Elde ettiğimiz bu farklı deneyimler sayesinde yaptığımız uygulamalar Residorm’un her sene daha da çok tercih edilmesini sağlıyor. Öğrencilerimizin yarısından fazlası her sene yeniden Residorm’da kalmak için kaydını yeniliyor. Hatta bu yüzden Ağustos-Eylül aylarındaki kayıt dönemlerinde bir bekleme ve yedek listesi oluşturmak durumunda kalıyoruz.

 

Ancak ülkemizdeki geziler sırasında güzel ve başarılı yurt işletmelerine rastlamakla birlikte bazen öyle örneklerle karşılaşıyorum ki inanın bir baba olarak üzülüp endişe etmekten kendimi alamıyorum. Bu noktadan hareketle istiyorum ki velilerimiz ve öğrencilerimiz bilinçlensin, kalınacak yerleri seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiğini öğrensinler, sorgulasınlar, işletme sahiplerini zorlasınlar ki, kötü koşullar sağlayan, verdikleri sözleri tutmayan, ruhsatı olmayan işletmeler kendilerini değiştirmek ve geliştirmek zorunda kalsınlar. Bu konuda sizlere gerçekten büyük bir sorumluluk ve görev düşüyor. Sizlere yardımcı olması için hazırlamış olduğumuz Nasıl Bir Yurt Seçmeli? isimli rehberimize göz atabilirsiniz.

 

Residormların bu kadar tercih edilmesini sağlamak için neler yapıyoruz, öğrencimizin hayatını, güvenliğini, sağlığını ve konforunu prensip edindiğimiz çalışmalarımızın arkasında neler yatıyor, sizlere biraz detaylı anlatmak istiyorum:

 

 • Öncelikle Residormlar kampüsün içinde, üniversiteye bağlı, üniversitenin denetiminde birer üniversite yurdu olarak faaliyet gösteriyor. Fakültelerin hemen yanı başında, onlara yürüme mesafesinde olduğu için ne yol masrafı var, ne ulaşım derdi, ne de derse geç kaldım stresi…
 • Residormlarda güvenlik üst düzeyde; biz buna dört dörtlük güvenlik diyoruz. Neden mi? Çünkü;
 1. Kampüsün içinde yer almak kampüs güvenliğinden yararlanmamızı sağlıyor,
 2. Residorm’un kendi personeli 24 saat iş başında,
 3. Her kritik noktada güvenlik kameraları sürekli izleniyor ve kayıt altına alınıyor,
 4. Kız ve erkek öğrencilerimiz önce güvenlik kameralarıyla izlenen turnikelerden geçtikten sonra bloklarına geçip elektronik oda kartları ile odalarına giriş yapabiliyorlar.
 • Biz yurtlarımızı ülkemizin en büyük tehlikelerinden biri olan depreme karşı, yürürlükteki en son deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa ettik. Burada önemli bir bilgi vermek istiyorum. “Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik” uyarınca herhangi bir konut, işyeri veya otel inşa edilirken o binanın bina önem katsayısı 1.0 olarak kabul edilerek binanın statik hesapları bu katsayıya göre yapılır. Kullanılacak demir-beton oranından binayı taşıyan kolon ve kirişlerin büyüklüğü ve sıklığı da yine bu katsayıya göre değişiklik gösterir. Bu oran; spor tesisleri, sinema, tiyatro, konser salonları gibi insanların kısa süreli ve yoğun olarak bulunduğu binalarda 1.2 iken; okul, diğer eğitim bina tesisleri, yurt ve yatakhaneler ve askeri kışlalar gibi insanların uzun süreli ve yoğun olarak bulundukları binalarda 1.4’tür. Bütün Residorm binaları, bina önem katsayısı 1.4 alınarak tasarlanıp inşa edilmiştir. Bu açıdan da deprem açısından en güvenli binalar sınıfında yer alırlar.
 • Sadece deprem güvenliği açısından değil, biz Residorm’ları en üst düzey yangın yönetmeliğine göre donattık. Şilteleri tutuşmaz, oda kapılarını alev iletmez yaptık. Odalara elektrik çarpmalarına karşı kaçak akım sigortaları koyduk. Tüm binayı elektrik kesintilerine karşı acil durum aydınlatmaları ile donatıp jeneratörlerle besledik.
 • Elektrik, su, ısınma ve internet ücretlerimize dâhil. Her kata arıtılmış suyun servis edildiği sıcak ve soğuk su sebilleri koyduk. Düzenli olarak bakımlarını yaptırıp suları güvenli laboratuvarlarda analiz ettiriyoruz. Günde 2 liranın içme suyuna harcandığını düşünürseniz, öğrencimizin bütçesine ayda 60 TL civarında bir katkı sağlıyoruz.
 • Konforu ön plana alıp her odaya buzdolabı, telefon, her öğrenci için ayrı geniş bir çalışma masası koyduk. Odaların içinde duşları ve wc’leri ayırdık ki birbirlerini bekleyip derslere geç kalmasınlar.
 • Ücretli kahvaltı ve akşam yemeği seçeneklerimiz var ama isteyen “kendin pişir kendin ye mutfağında” yanı başımızda yer alan marketten yapacağı alışverişle dilediğini pişirip yiyebiliyor.
 • Yurt Müdürümüz, Yardımcısı, Öğrenci İşleri Uzmanı, Muhasebe Uzmanı, Gece Müdürü, Bilgi İşlemcimiz, Teknik ve Temizlik Görevlileri, Resepsiyon Görevlileri ve Asistan Öğrencilerimizden oluşan 40 kişilik kadromuz İstanbul’daki merkez ofisimizin de desteği ile öğrencilerimizin ihtiyaç ve sorunlarına çözüm bulmak için 7/24 göreve hazır bekliyorlar.
 • Odaları düzenli olarak biz temizliyor, öğrencinizin bir de bu konuları dert etmesini istemiyoruz.
 • Yurtlarımızın hemen yanında marketle birlikte kafe & restoran, kantin ve spor salonunun yer aldığı birer çarşımız var.
 • Çamaşırhane; sinema, kantin, TV – müzik & oyun (bilardo, masa tenisi, dart, vb) odaları, etüd salonları, müzik öğrencilerine ses yalıtımlı odalar, kablolu internet bağlantı köşeleri, resim öğrencilerine özel atölyeler; hepsi, öğrencilerin başarısına ve konforuna katkı sağlıyor.
 • Kayıt esnasında beraber gelen öğrencilere aynı odada kalma hakkı veriyor; ayrıca öğrencileri okudukları fakültelere ve 1.öğretim / 2.öğretim durumlarına göre ayırmaya çalışıyoruz.
 • Balıkesir ve Kırıkkale yurdumuzun içerisinde ağırlıklı olarak akademik personele hizmet veren misafirhanemiz de yer alıyor. Bu sayede öğrencisini özleyip görmek isteyen veli veya öğrenci yakınları gelip bu misafirhanelerden cüzi bir ücret karşılığı yararlanabiliyorlar.
 • Öğrencilerimiz Residorm’da konakladıkça her yıl artan ayrıcalık ve indirimlere hak kazanıyorlar (daha fazla internet kotası, daha fazla ücretsiz çamaşırhane kullanımı, ücretsiz kahvaltı gibi)
 • Sadece bir yurt değiliz. Öğrencilerimize iş imkânı da sağlıyoruz. Her yurtta en az 10 öğrencimiz “Asistan Öğrenci” olarak sürekli bizimle çalışıyor, ayrıca dönemsel olarak da “Tanıtım ve Satış Temsilcisi” ve çağrı merkezinde “Müşteri Temsilcisi” olarak görev alıyorlar. Bu sayede hem hayata atılmış oluyor, hem bütçelerine bir katkı sağlıyor, hem de kurumsal bir firmada çalışmaya başlayarak tecrübe kazanıyorlar.
 • Eğitimler, seminerler, spor ve sanat aktiviteleri ve ödüllü turnuvalar düzenleyerek gençlerin kişisel ve sosyal gelişimlerine de destek oluyoruz. Kardeş okul projesi, kan bağışı kampanyası, hatıra ormanı oluşturma, aşure-döner-pilav-salep-mangal günleri gibi temalı günler, Resifest bahar ve sanat festivali yaptığımız etkinliklerin bazıları.

Yıllardır bu sektörde emek vermiş tecrübeli kadrolar olarak bizler, özellikle evden ilk kez ayrılan bir öğrencinin kendi ayakları üzerinde durana kadar, kampüs içinde, güvenli, kurumsal ve kontrollü bir ortamda yaşamasını tavsiye ediyoruz. Belki de ilk kez gelinen yeni bir şehrin özellikleri, yanlışı-doğrusu öğrenilmeden kampüs dışında bulunan, kurumsallıktan uzak barınma seçeneklerinin daha ilk seneden tercih edilmesinin bazı riskler taşıyabileceğini hatırlatmak istiyoruz.

 

Öğrencinizin özellikle ilk senelerde Residorm’un güvenli ortamında, kendi yaşam tarzına daha yakın ve güvenilir bir arkadaş çevresi oluşturması, hem sosyallik hem de ders başarısı açısından büyük bir önem taşıyor. Zira şehre yeni gelip de kampüs dışında yaşamaya başlayan bir öğrencinin yanlış ortamlarda yanlış arkadaşlıklara muhatap olma riski artıyor. Zaten küçük bir şehirde yer aldığımız için, özellikle büyük şehirlerden gelen öğrenciler Residorm dışında uyum sağlayabilecekleri kurumsal ve kültürel bir ortam bulmakta zorlanıyorlar. Bu açıdan Residorm bazı öğrenciler için eve çıkma özgürlüğünü yaşayıncaya kadar güvenli bir köprü görevi de görüyor. Gözlemlerimiz ilk yıllarını Residorm’un renkli, sevecen, rahat ve sıcak ortamında geçiren öğrencilerin; şehre, kampüse, yeni bir hayata ve arkadaş çevresine alışıncaya; kendi bölümünden, daha sağlam ve güvenilir arkadaşlıklar kuruncaya kadar daha kolay uyum sağladıklarını ve bunun da derslerini olumlu yönde etkilediğini gösteriyor.

 

Evinden ilk defa ayrılan bir öğrencinin ev tutması durumunda ders sorumluluklarının üstüne bir de temizlik, güvenlik, fatura ödemeleri, tamir-bakım vs türden sorumlulukların ekleneceğini unutmaması gerekir. Derslere daha az zaman ayırmak zorunda kalınırken ev gibi kurumsal olmayan bir ortamda ocakta unutulan tava veya açık unutulan elektrik ısıtıcısı gibi nedenlerle çeşitli kaza ihtimalleri oluşmaktadır. Bu tip kazalar veya hastalık gibi müdahale edilmesi gerekli acil durumlarda Residorm gibi bir kurumda sağlanan acil destek ve yardım konularının söz konusu olmadığını da belirtmemizde fayda var.

 

Residorm’ları merak ediyorsanız, bulunduğumuz kampüslere gelin; Residorm yazan tabelaları takip ederseniz bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bekleme salonumuzda sizleri ağırlayıp sizlere Residorm’u tanıtmaktan büyük memnuniyet duyacağız. Bu tanıtım sırasında dilerseniz normalde çok az kimsenin merak edip görmek isteyeceği kazan dairelerimizi ve teknik alanlarımızı da görebilirsiniz. Bu sayede aslında Residorm binalarının sağlıklı işlemesini sağlayan alt yapıya ne kadar önem verip özenle koruduğumuza da şahit olabilirsiniz (web sitemizin blog bölümünde yer alan “Residormların Sağlıklı İşlemesi İçin”  yazımızı okuyarak ne tür çalışmalar yaptığımızın detaylarına ulaşabilirsiniz).

 

Residorm insana değer veren bambaşka bir dünya. Residorm’u Residorm yapan değerlerin hepsini bu yazıya sığdırmam mümkün değil. O yüzden lütfen bizi aramaktan çekinmeyin, merak ettiklerinizi sorup öğrenin, kampüse geldiğinizde bize uğrayıp bir çayımızı için. Ama ne olursa olsun lütfen öğrencinizin yaşayacağı yerin seçimini yaparken yukarıdaki konuları göz önünde bulundurun.

 

Residorm’a gelin; hem öğrencimiz üniversite hayatı boyunca rahat etsin, hem siz rahat edin, gözünüz arkada kalmasın…

 

Saygılarımla

Şansal İLGÜN

İşte şimdi yandık!

Annelerimizin ana kuzusuyuz.

Baba ocağından taze çıkmışız.

Yeni şehirler…

Yeni arkadaşlar!

Rahattan gelmişiz, yalnız balık gibi ıslak kalırız bir anda.

Kafamız rahat olsun isteriz.

Yerimiz anne dizi gibi olsun deriz.

Bavullar elde yerleşiriz.

Çarşaflar, dolaplar!

Annenin son dakika koliye tıkıştırdığı,

Dondurma markalı 1 kap dolusu dolma?

O da var! Olmaz mı…

Hemen ilk hafta eve dönüş biletleri bakılır.

Bi’ gidilir, gelinir…

Çıplak ayakla taşa basma.

Sıkı giyin terli durma.

Aman üşütme.

Çok fazla dışarıda yeme.

Bol dozda alınır.

Bi’ daha gelinir.

Çıplak ayakla da yere basılır, dışarıda da yenilir valla.

Ayakkabının arkasına basarak da giyilir.

Aynı odadaki Ahmet de aslında aynı bendir, Zeynep de aynı sen.

İlk bi’ çekinir sonra sürü halinde takılırız.

Zaman bize hep azdır.

Sınava çalışmaya zaman yetmez.

Sınavda zaman yetmez.

Arkadaşlarla takılmaya zaman yetmez.

E öğrenciyiz biz abi!

Ay başında en güzel yerde yeriz,

ay sonunda simit susamlarını gazeteden toplarız.

Memlekete bilet bakmayız artık.

Yaz olur, belki gitmek istemeyiz.

Çünkü yepyeni arkadaşlar, mis gibi ortamlar…

Çünkü kafamız rahattır.

Çünkü Residorm’da yerimiz rahattır.

Ne demiştik?

İşte şimdi yandık!

Yok canım ne yanması…

İşte şimdi yaşadık!