Residorm Öğrenci Yurtları

Sosyal Sorumluluk

Residorm olarak, sosyal sorumluluk alanında öncelikli olarak çevre ve toplum konularında sürdürülebilir bir gelecek için çalışıyoruz.

Fidan Dikimi

Doğayı seviyoruz!

Bugüne kadar Residorm Balıkesir’de 3.500, Residorm Kırıkkale’de 15.500 ve Residorm Muğla’da 650 adet olmak üzere tam 19.650 adet fidana hayat verdik. Bu fidanlar büyüyerek 6 koca Hatıra Ormanı oldu.

Her yıl temiz ve yeşil bir geleceğin tohumlarını ekmeye kararlılıkla devam edeceğiz.

ATIK YÖNETİMİ

Her gün gereğinden fazla tüketimin gerçekleştiği bir dünyada bizce geri dönüşüm, doğamızı korumak için atılması gereken önemli adımlardan biri.

Yurt binalarımızda geri dönüştürülebilir tüm plastik, kağıt, cam ve metal atıklar binaların belirli alanlarındaki atık geri dönüşüm kutularına atılmaktadır. Ayrıca mutfaklarda atık yağ kutuları ve yurdun diğer muhtelif bölgelerinde pil atık kutuları yer almaktadır. Geri dönüştürülemeyen organik atıklar ise her katta bulunan çöp şutlarına atılmaktadır.

 

Binalarımızın ortak kullanım alanlarında doğru atık yönetimi ile ilgili bilgilendirmeler yer almakta ve öğrencilerimiz atık yönetimi konusunda bilinçlendirilmektedir.

Ayrıca birçok günlük iş sürecini dijital ortamdan yürütebildiğimiz için yurtlarımızda ve merkez ofisimizde kağıt kullanımını büyük oranda azalttık. İhtiyaç duymadıkça kağıt çıktı almamaya da özen gösteriyoruz. Günlük hayatımızda uygulayacağımız bunun gibi küçük adımların çevremizde bir bilinç oluşturacağını ve alışkanlık kazandıracağını; dolayısıyla doğaya olumlu bir geri dönüşü olacağını düşünüyoruz

ENERJİ & TASARRUF

Doğamızı korumanın bir diğer önemli adımı ise yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmak ve doğal kaynakları yeniden kazanmaktır. Bu doğrultuda yurtlarımızda uyguladığımız iki yöntem var;

  • Güneş Enerjisi ile Su Isıtma

Yurt binalarımızda su, güneşten aldığımız enerji ile ısınıyor.

  • Gri Su ile Geri Kazanılan Su

Gri su teknolojisi, banyodaki duş ve lavabodan gelen suların arıtılarak tuvalet rezervuarında (sifon) yeniden kullanılmasıdır. Yurt binalarımızda banyolardan elde ettiğimiz gri su ile yağmur suyu tek bir yerde toplanır, filtreden geçer ve tuvalet rezervuarında kullanılır.

Ayrıca odalarda bulunan energy saver sayesinde, odadan çıkıldığı anda otomatik olarak çalışabilir bütün cihaz ve aydınlatmalar güçten kesildiği için enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Termostatlı radyatörler sayesinde oda sıcaklığı ideal noktaya ulaştığında otomatik olarak kapanır ve fazla tüketimin önüne geçilir. Banyolardaki perlatörlü musluklar sayesinde daha az su harcanmaktadır.

Ortak alanlarda ise su ve elektrik tüketimi ile ilgili bilgilendirme ve uyarı yazıları bulundurarak öğrencilerin su ve enerji tasarrufuna dikkatini çekmeyi ve bu konuda bilinç seviyelerini yükseltmeyi amaçlıyoruz.

 

Enerji tasarrufu ile ilgili 2016’da yurtlarımızda “Hangi Residorm Daha Yeşil?” yarışması düzenlendi. Yarışmada su, elektrik ve doğalgaz tüketimlerinden her birinde en fazla tasarrufu yapan Residormlar ödüllendirildi. Bu yarışma ile amaç enerji tüketimi ve bu tüketimin doğaya zararları konusuna öğrencilerin dikkatini çekmek ve böylelikle tasarruf yoluna gitmelerini teşvik etmekti.

KADIN İSTİHDAMI

Kadınların iş gücüne katılımını önemsiyor ve destekliyoruz.

2022 yılı itibariyle yurtlarımızda ve merkez ofisimizde asistan öğrencilerimiz de dahil çalışma arkadaşlarımızın çoğunluğunu %58 oran ile kadınlar oluşturuyor. Kadın ekip arkadaşlarımız yönetim, satış & pazarlama, öğrenci işleri, muhasebe, temizlik gibi çeşitli departmanlarda görev almaktadır.

KÖY OKULU, SEVGİ ÖZEL EĞİTİM OKULU VE HUZUREVİ ZİYARETLERİ

Bugüne kadar öğrenci ve personelimizle birlikte onlarca okulu ziyaret ederek eğitim gören minik kardeşlerimizle oyunlar oynadık, şarkılar söyledik.

Huzurevine yaptığımız ziyaretlerde ise büyüklerimizle bir araya gelerek onları dinledik, keyifli sohbetler ettik.

Bu ziyaretlerimiz ile birçok minik kalbin okul ihtiyaçlarını karşılayarak eğitim hayatlarında onlara bir ışık olmayı; büyüklerimizin ise yalnız hissetmemelerini sağlamayı amaçladık.

KAN BAĞIŞI

Kan bağışı hayati önem taşır ve her zaman ihtiyaçtır.

Kan bağışı gönüllüğünün desteklenmesini ve kan bağışının teşvik edilmesini önemsiyoruz. Bugüne kadar yurtlarımızda düzenlenen Kızılay Kan Bağışı etkinliklerine 2 bin öğrencimiz destek verdi.