Residorm Öğrenci Yurtları

Saygıdeğer Velimiz, Değerli Öğrencimiz,
Olağandışı bir sene yaşıyoruz. Covid-19 denilen virüsün yılbaşından itibaren tüm dünyaya yayılmasıyla ülkemiz de bundan nasibini aldı ve etkileri sosyal / ekonomik bir çok alanda kendisini gösterdi. Üniversite sınavları da bunun bir parçası oldu. Pandemiyle birlikte herkesin zorlandığı ama özellikle geleceklerini şekillendirebilmek amacıyla bu önemli sınava girmek durumunda kalan öğrencilerimiz ve siz aileleri için bu zamanların daha da zor geçtiği yadsınamaz bir gerçek haline geldi.
En azından bu yorucu sınav dönemi artık geride kaldı. Aylarca, yıllarca çalışmasına rağmen yüzbinlerce öğrencinin maalesef elenmek durumunda kaldığı bu sınavın ardından üniversiteye yerleşmeye hak kazandığı için öğrencimizi ve sizleri tebrik ediyoruz.
Artık yeni bir dönem başlıyor. Herkesin aklı pandemideyken bir öğrencinin üniversiteye gitmek için evinden ve ailesinden ayrılmak durumunda kalması hiç de kolay değil. Bu yeni dönemde öğrencinizle birlikte muhtemelen siz velisi de farklı bir telaş içine gireceksiniz. Zira üniversite hayatı, ailesinden belki de ilk defa bu kadar uzun süre ayrılacak olan her genç için bir takım zorluklar barındırıyor. Üstüne bir de pandeminin eklediği endişeleri koyduğumuzda her ebeveyni zorlu kararlar bekliyor.
Bu mektupla amacımız sizler gibi endişe taşıyan velilerimizi ve öğrencilerimizi elimizden geldiğince bilgilendirmek ve bu endişelerinizi bir nebze olsun azaltabilmek. Şunu bilmenizi isterim ki yurtlarımızda yaşayan öğrencilerimiz ile çalışan personelimizin sağlığı ve güvenliği her zaman ilk önceliğimiz. Pandemi döneminin üstesinden gelebilmek için Residorm olarak toplum sağlığına karşı sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Süreci en başından beri yakından takip ediyor ve gerekli önlemleri alıp gereklerini personelimizle birlikte yerine getiriyoruz. Uyguladığımız bu önlemleri sizlerle paylaşmayı yine toplumsal sorumluluklarımız arasında görüyoruz. Bu açıdan “Covid-19 Kapsamında Aldığımız Tedbirler” başlığı altında hazırladığımız yazıyı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
2013 yılında ülkemizin en çok tercih edilen öğrenci konaklama kuruluşu olma hedefiyle yola çıktık. Kendimizi sizlerin yerine koyarak, yaşayabileceğiniz zorlukları ortadan kaldırmak, öğrencilerimizin gereksinimlerini en uygun şekilde karşılamak, bu arada velilerimizin üzerindeki yükü de olabildiğince azaltmaya çalışıyoruz. Öğrencinize kendi evladımız gibi yaklaşıp sizden uzakta geçireceği dönemin daha konforlu, güvenli, verimli ve başarılı olması için büyük bir özenle çabalıyoruz. İstiyoruz ki öğrencilerimiz derslerden başka bir şeyi dert etmesin, sizin de gözünüz arkada kalmasın.
Residorm’u geliştirmek ve iyileştirmek için yurt içinde ve dışında yaptığımız ziyaretlerde öğrencilerin hangi şartlarda kalıp yaşadığını görme şansımız oluyor. Bu sayede hayata geçirdiğimiz yeni uygulamalar Residorm’un her sene daha da çok tercih edilmesini sağlıyor. Öğrencilerimizin büyük bir bölümü her sene bir sonraki sene de Residorm’da kalmak için kaydını yeniliyor. Bu yüzden de ağustos-eylül aylarındaki kayıt dönemlerinde bir bekleme ve yedek listesi oluşturmak durumunda kalıyoruz.
Yaptığımız gezilerde öyle örneklerle de karşılaşıyoruz ki bir ebeveyn olarak endişe etmekten kendimizi alamıyoruz. O yüzden istiyoruz ki velilerimiz bilinçlensin, evlatlarının kalacağı yerleri seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiğini öğrensin, sorgulasın, kötü koşullar sağlayan, verdikleri sözleri tutmayan, hatta ruhsatı olmayan işletmeler kendilerini değiştirmek ve geliştirmek zorunda kalsınlar. Zira kapasitemiz sınırlı olduğu için sınav sonuçları açıklandıktan kısa bir süre sonra yurtlarımız hızlı bir şekilde doluyor.
Biz bunun için “Nasıl bir yurt seçmeliyim?” adında bir kılavuz hazırladık. İster Residorm ister başka bir yurt olsun bu kılavuz yardımıyla en uygun olanı seçebilmenize yardımcı olmak istedik. Bu yazımızı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
Residorm’un neden bu kadar çok tercih edildiği konusunda kısa bir açıklama yapmak ve bizler için en önemli konunun öğrencinizin hayatı, sağlığı, konforu ve güvenliği olduğu için şu noktaları vurgulamak istedik:
 • Yurtlarımız kampüsün içinde, üniversiteye bağlı, üniversitenin denetiminde ve üniversitenin yurdu olarak faaliyet gösteriyor. Fakültelerin hemen yanı başında, yürüme mesafesinde olduğu için ne yol masrafı var, ne ulaşım derdi, ne de derse geç kaldım stresi…
 • Residormlarda güvenlik üst düzeyde; biz buna dört dörtlük güvenlik diyoruz. Nasıl mı?
1.Kampüs içinde yer almak kampüs güvenlik sistemi ve personelinden de yararlanmamızı sağlıyor,
2.Ayrıca Residorm’un kendi personeli 24 saat iş başında,
3.Yurdumuzdaki her kritik noktada güvenlik kameraları sürekli izlenip kayıt altına alınıyor,
4.Öğrencilerimiz önce personel gözetimi altındaki turnikelerden geçtikten sonra bloklarına ulaşıp elektronik oda kartları ile odalarına giriş yapabiliyorlar.
 • Elektrik, su, ısınma ve internet ücretlerimize dâhil. Ayrıca her katta arıtılmış sıcak ve soğuk içme suyu sebillerimizin düzenli olarak bakımı yapılıp sular analiz ediliyor. Günde 2,5 liranın içme suyuna harcandığını düşünsek, bu bile bütçenize ayda 75 TL civarında bir katkı sağlıyor.
 • Konforu ön plana alıp her odaya buzdolabı, telefon ve her öğrenciye özel geniş bir çalışma masası koyduk. Odaların içindeki duşları ve tuvaletleri ayırdık ki özellikle 3 kişi kalan öğrenciler birbirlerini bekleyip derslere geç kalmasınlar.
 • Ücretli kahvaltı ve akşam yemeği seçeneklerimiz var ama isteyen “kendin pişir kendin ye mutfağında” yanı başımızda yer alan marketlerden yapacağı alışverişle dilediğini pişirip yiyebiliyor.
 • Sadece 7/24 görev yapan resepsiyon ve danışma görevlilerimiz değil, Yurt Müdürü, Öğrenci İşleri Uzmanı, Muhasebe Uzmanı, Gece Müdürü, Bilgi İşlemcimiz, Teknik ve Temizlik Görevlileri ve Asistan Öğrencilerimizden oluşan kadromuz İstanbul’daki merkez ofisimizin de desteği ile öğrencilerimizin ihtiyaç ve sorunlarına çözüm bulmak için görevlerinin başındalar.
 • Marketle birlikte kafe & restoran, kantin ve spor salonlarımız var.
 • Çamaşırhane, sinema, kantin, TV, oyun odaları, etüt salonları, müzik öğrencileri için ses yalıtımlı pratik odaları, oyun tutkunları için kablolu internet köşeleri, resim öğrencilerine özel atölyelerimiz var (detaylı bilgi için lütfen sorunuz).
 • Kayıt esnasında beraber yaşamak istediğini belirten öğrencilere aynı odada kalma hakkı veriyor; holding bünyesinde geliştirdiğimiz Livinsoft isimli program sayesinde en uygun oda arkadaşını belirleme konusunda akıllı algoritmalar uyguluyoruz.
 • Teknolojiye önem veriyoruz. Livinsoft’un geliştirdiği akıllı telefon uygulamasını cep telefonunuza indirerek izin alabilir, odanızdaki herhangi bir sorunun fotoğrafını çekip yurt yönetimine gönderebilir, aylık ödemelerinizi takip edebilirsiniz.
 • Sadece bir yurt değiliz. Öğrencilerimize iş imkânı da sağlıyor; eğitimler, seminerler, spor ve sanat aktiviteleri ve ödüllü turnuvalar düzenleyerek gençlerin kişisel ve sosyal gelişimlerine destek oluyoruz. Kardeş okul projesi, kan bağışı kampanyası, fidan dikme, aşure-döner-pilav-salep-mangal günleri, Resifest bahar ve sanat festivali yaptığımız etkinliklerin bazıları.
 • Ve… Ve de bunların hepsini Residorm’un kurumsal yapısı ve güvencesiyle sunuyoruz.
Residorm, MV Holding’in bir iştiraki olarak 2013 yılında kuruldu. Sn.Murat Vargı tarafından 1993 yılında kurulan MV Holding ise, ülkemizin cep telefonlarıyla tanışmasını sağlayan Turkcell’in kurucu ortağı. 1993 yılından bu yana hizmet veren MV Holding, teknoloji, konaklama ve enerji sektörlerinde yaptığı yatırımlar ile ülkemize değer katmaya devam ediyor. www.mvholding.com ‘u incelerseniz özellikle eğitim ve sosyal sorumluluk alanlarında yaptığımız çalışmalar hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Residorm da, MV Holding’in sosyal sorumluluk projelerinden biri olarak içinde bulunduğu üniversitelere elde ettiği gelir üzerinden her sene giderek artan oranda pay vererek onların gelişmesine büyük destek olmakta ve ayrıca bulunduğu kampüslerdeki sosyal hayatın zenginleşmesine yaptığı katkılarla, o üniversitelerin tercih edilmesinde büyük bir rol oynamaktadır.
Öğrencinizin özellikle ilk senelerde Residorm’un güvenli ortamında, kendi yaşam tarzına daha yakın ve güvenilir bir arkadaş çevresi oluşturması, hem sosyallik hem de ders başarısı açısından önemli. Zira tanımadığı bir şehre gelip kampüs dışında yaşamaya başlayan bir öğrencinin yanlış ortamlarda yanlış arkadaşlıklara muhatap olma riski artıyor. Zaten küçük şehirlerde yer aldığımız için, özellikle büyük şehirlerden gelen öğrenciler Residorm dışında uyum sağlayabilecekleri kurumsal ve kültürel bir ortam bulmakta zorlanıyorlar. Bu açıdan Residorm bazı öğrenciler için eve çıkma özgürlüğünü yaşayıncaya kadar güvenli bir köprü görevi de görüyor. Gözlemlerimiz, ilk yıllarını Residorm’un renkli, sevecen, güvenilir ve rahat ortamında geçiren öğrencilerin; şehre, kampüse, yeni hayatlarına ve arkadaş çevresine alışıncaya; kendi bölümünden, daha sağlam ve güvenilir arkadaşlıklar kuruncaya kadar daha kolay uyum sağladıklarını ve bunun da derslerini olumlu yönde etkilediğini gösteriyor.
Evinden ilk defa ayrılan bir öğrenci, ev tutarsa ders sorumluluklarının üstüne bir de temizlik, güvenlik, fatura ödemeleri, tamir-bakım vs. türden sorumluluklar da ekleniyor. Derslere daha az zaman ayırmak zorunda kalınırken ocakta unutulabilecek tava veya açık unutulabilecek elektrik ısıtıcısı gibi nedenlerle çeşitli kaza ihtimalleri oluşabiliyor. Biz Residorm olarak, bu tip kazalar veya hastalık gibi müdahale edilmesi gerekli acil durumlarda sağladığımız acil destek ve yardımlarla öğrencimizi yalnız bırakmıyoruz.
Residorm’a kayıt olmak çok basit. İsterseniz Residorm’a gelip güvence bedeli (depozito) ile ilk ayın ücretini ödeyerek kaydınızı yaptırabilirsiniz. Geri kalan konaklama ücretini de öğrencinizin Eylül ayında yurda girişi sırasında bütçenize göre yapılandırabilirsiniz.
Ancak özellikle bu pandemi döneminde seyahat etmemeyi tercih ederseniz online kayıt imkanımızdan faydalanabilirsiniz. Bunun için öncelikle odalarımızı ve ortak alanlarımızı websitemizde bulunan 360° Sanal Tur ile gezebilir ardından online kayıt özelliğimizle (burayı tıklayarak) kaydınızı yaptırmanız mümkün. Üstelik online kayıtta kredi kartı veya havale yöntemi ile sadece depozitoyu ödeyerek bu imkandan faydalanabilirsiniz.
Residorm’u önce görüp sonra kayıt olmak isteyenlerdenseniz kampüse girdikten sonra Residorm’u gösteren tabelaları takip ediniz. Kampüs içinde çeşitli noktalarda görev yapan mavi Residorm tişörtü giymiş arkadaşlarımız sizlere yardımcı olmak üzere hazır bekliyor olacaklar. Sizleri ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacağız. Tabii ki pandeminin elverdiği ölçüde.
Residorm insana değer veren farklı bir dünya. Residorm’u Residorm yapan değerlerin hepsini bu yazıya sığdırmak mümkün olamadı. O yüzden lütfen bizi aramaktan çekinmeyin, merak ettiklerinizi sorup öğrenin, kampüse geldiğinizde bize uğrayın, bir çayımızı için. Ama ne olursa olsun lütfen öğrencinizin yaşayacağı yerin seçimini yaparken yukarıdaki konuları ve Covid-19 tedbirlerini göz önünde bulundurun.
Residorm’a gelin; hem öğrenciniz üniversite hayatı boyunca rahat etsin, hem siz rahat edin, gözünüz arkada kalmasın…
Pandeminin etkisi altında büyük zorluklar yaşadığımız bu günleri de en kısa zamanda geride bırakacağımıza inanıyor, sizlere sağlıklı günler diliyoruz.
Saygılarımla

Şansal İLGÜN

Genel Müdür