Nasıl Bir Yaz Tatili Geçirmelisin?

Yaz tatili gelip çattı. Peki okul başlayana kadar yapacak hiçbir şeyinin olmadığı o uzun ve isteksiz günlerini nasıl geçireceksin? Bazıları için yaz, güneşlenmek, plajda vakit geçirmek vs. iken bazıları için yazı bu şekilde geçirmek hiç de tatmin edici değildir. Eğer sen de böyle düşünüyorsan farklı olarak ne yapabilirsin?

• Yaz için geçici bir işte çalışabilirsin
Bazı şirketler sadece yaz ayları için fazladan personel işe alır. Bu da yaz döneminin geçici iş arayan öğrenciler için harika bir zaman olduğu anlamına geliyor.
Yaz dönemi için bir işte çalışmak yaz tatilini verimli geçirmeni sağlayan birden fazla faktöre sahiptir. Öncelikle, para kazanabilirsin. Böylelikle okul için gerekli birtakım masraflar için de para biriktirmiş olursun. Ayrıca bir geçici bir işte çalışmak evinde amaçsızca ve monoton bir şekilde vakit geçirmeni engeller ve sana odaklanabileceğin bir uğraş verir. Son olarak, iş sayesinde yeni insanlarla tanışabilir hatta arkadaş bile edinebilirsin.

• Farklı bir iş deneyimi edinebilirsin
Tam zamanlı yaz dönemi bir işin dışında, para ve deneyim kazanmanın başka yolları da vardır. İlgilendiğin bir sektörde deneyim kazanmayı deneyebilirsin. Ya da yaz tatilini sadece çalışarak geçirmek istemiyorsan yarı zamanlı bir işte de çalışabilirsin. Böylelikle yazın yapmak istediğin diğer aktivitelere zaman ayırmış olursun. Bir diğer seçenek ise gönüllü çalışma deneyimidir. Bu hem senin için verimli olur hem de özgeçmişinde iyi görünür.

• Tatile çıkabilirsin
Adı üstünde yaz tatili. Bütün yıl boyunca çok çalıştın (ya da çalışmadın  ) ama zihnini boşaltman için şöyle güzel bir tatili hak ediyorsun. Belki ailen ile birlikte planladığın bir tatilin var. Ama unutma ki arkadaşlarınla birlikte tatil yapacak ve kendi başına planlayacak kadar da büyüksün artık. Tek başına tatil planını yapmak, öz güvenini güçlendirmenin yanında üniversite yaşamına uyum sağlamana da katkısı olur. Biraz yaşam deneyimi kazanır ve kendine sohbet edecek konular edinirsin.

• Ülkeni gezebilirsin
Daha önce hiç gezip görmediğin yerleri görmen için yaz tatili kadar güzel fırsat yok. Bütçene uygun oteller bulup ailen ile ya da arkadaşlarınla Karadeniz, Ege ve Akdeniz’i keşfedebilirsin.

• Yurtdışına seyahat edebilirsin
Eğer imkânın varsa yine hep gitmek istediğin yabancı bir şehre ya da ülkeye gidebilirsin. Burada da önemli nokta seyahat planını önceden organize edip yurtdışı seyahatin sırasında karşılaşabileceğin olası herhangi bir durumdan az zararla çıkmak. Eğer tek başına seyahat ediyorsan ailen ile her zaman iletişimde ol. Farklı bir kültüre tanık olmak, farklı insanları tanımak her zaman için yaşam deneyimine daha fazlasını ekleyecektir.

Festivallere ya da sanatsal-kültürel etkinliklere katılabilirsin
Yaşadığın yere yakın festivaller yapılıyorsa mutlaka katılmaya çalış ya da imkânın dâhilinde ise başka bir şehirde hatta ülke dışında düzenlenen bir müzik festivaline bile katılabilirsin. Ayrıca yerel tarihi müze ve alanları gezerek yaşadığın yer hakkında bilgi sahibi olabilir, galerilerde düzenlenen sergilere katılarak modern sanat gibi konularda kendini geliştirebilirsin.

• Okumaya daha fazla zaman ayırabilirsin
Yaz tatilinde bol bol okumak bolca zamanın var. Roman oku, gazete oku hatta bilimsel makale oku. İstediğini seç ve oku. Zihnin hayal bile edemeyeceğin kadar çok bilgi ile dolsun. Belki bu fikir kulağa çok da eğlenceli gelmiyor olabilir. Ama okuma aktivitesini vakit geçirmeyi sevdiğin bir yerde yaparsan (plaj, park, göl kenarı vs. gibi) o zaman belki daha bir istekle yapacaksın.

Yaz tatilinin eğlenceli ve üretken geçmesi dileğiyle… 🙂

Kaynak: https://www.thestudentroom.co.uk/life/making-the-most-of-your-summer

Residorm, 19 Haziran 2017